Synth-rocková legenda Precedens oslaví čtyřicáté výročí svého vzniku koncertem. Bude se konat v pražském Paláci Akropolis 3. dubna od 19:30 hod. Dle dostupných informací to nebude oslava jen tak ledajaká. Vše by mělo být koncipováno v duchu jasné zprávy o tom, že skupina pokračuje dál v novém složení, což by mělo stvrdit představení nového hudebního materiálu. 

 

Precedens se v osmdesátých letech stal fenoménem. Debut "Doba ledová" přinesl novou tvář rockové scény a s jistotou jej lze nazvat kultovním. Na něj úspěšně navázala alba "Věž z Písku", "Pompeje", "Aurora". Post zpěvačky po prvotním období, kdy byl frontmanem a zásadním autorem spoluzakladatel skupiny Jan Sahara Hedl, zastávala nejdéle a nejúspěšněji Bára Basiková.

 

Hlavní mozek Precedens, zakládající člen a po roce 1984 jeho výhradní autor Martin Němec po Bářině odchodu objevil zpěváka Petra Koláře, který s formací nazpíval dvě studiovky "La, la, lá" a "Drž hudbu!". Ty obsahovaly takové hity jako "Jsi můj Anděl" či "Berlínská zeď". V období hibernace bandu se Němec věnoval své druhé autorské skupině Lili Marlene. Následovalo další a neméně úspěšné období Precedensu, a to se zpěvačkou Ivou Marešovou (videoklip s písní "V minulým životě"). 
 

Nyní skupina vystupuje v nové, zcela omlazené sestavě, které vévodí emotivní hlas zpěvačky Daniely Langrové. Tu doplňují neodmyslitelné klávesové pilíře v podobě Martina Němce a Pavla Nedomy. Kytary má na starosti Karel Vošta, basu Zdeněk Imramovský a bicí obsluhuje Tomáš Kašpar. Společně muzikanti plánují novou desku a začínají aktivně koncertovat.

 

Chystanou akci blíže přiblížil Martin Němec slovy: "Celý projekt jsem nazval PRECEDENS 40+, abych tím deklaroval, že nejsme žádný revival. Vznikají nové písně a připravujeme album. Rozhodně nic nekončí. Koncert v Paláci Akropolis bude natáčet v rámci dokumentu o kapele Česká televize, a tak jsme se s režisérem Michalem Rákosníkem domluvili, že součástí vystoupení bude i vzpomínkový set, ve kterém se objeví vzácní hosté spjatí zásadně se vznikem a fungováním Precedens."

A na koho se tedy návštěvníci mohou těšit? "Pozvání přijala Bára Basiková i Jan Sahara Hedl. Dalším hostem bude pak Michal Prokop, s nímž se znám celý profesní život, byli jsme opakovaně s oběma kapelami hosty jeho akcí. Michal si na své zatím poslední album vybral moji píseň ‘Hoří Notre-Dame‘, kterou samozřejmě s námi zazpívá i tentokrát. Přesto chci na koncertě akcentovat současnou sestavu, která zahraje jak profláklé písně z bohaté historie kapely, tak i nové věci, které se stanou součástí připravovaného alba," dodává Němec.

Jako předskokan vystoupí písničkářka Monika Sonk. Vstupenky se dají koupit v předprodeji zde!

 

Vydáno: 04.03.2023 17:46 v sekci Novinky - Tomáš Rozkovec | foto: Jan Němec