Pražská premiéra skupiny Flamengo Reunion Session

Flamengo reunion session 

 

Přeplněná Malostranská beseda hostila pražskou premiéru kapely FLAMENGO REUNION SESSION, brázdící od letošního roku tuzemská pódia. Navíc podle slov manažerky Petry Macháčkové šlo o vůbec první klubové vystoupení, neboť skupina v létě hrála pouze na nejrůznějších festivalech.

V sestavě je jediný zakládající člen Flamenga Pavel Fořt (kytara). Dále: Vladimír „Guma“ Kulhánek (basová kytara) který sice u úplných začátků této kultovní party ještě chyběl, ale připojil se k ní velice krátce po jejím vzniku, proto se o něm hovoří jako o originálním členu.  Doplňuje je trojice zkušených harcovníků: Jan Holeček (zpěv, Hammond B3), Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí) a Vladimír „Boryš“ Secký (saxofon, příčná flétna).

 

Flamengo reunion session - Pavel Fořt a Vladimír "Boryš" Secký

 

Krátce po půl deváté vzduch v Malostranské besedě prořízl ostrý zvuk Boryšova saxofonu a znalci po několika vteřinách identifikovali písničku Týden v elektrickém městě. Po ní následovala I Am The Walrus v úpravě, jak ji hrávali Spooky Tooth. Kdyby Honza Holeček předem neprozradil, že pochází od autorské dvojice Lennon/McCartney, hádal by to asi málokdo.

Už dlouhou dobu obdivuji Holečkův zpěv, v Malostranské besedě podal jeden ze svých nejlepších výkonů, kterých jsem byl svědkem. Honza se zlepšil především v česky zpívaných písních a za to si vysloužil velký potlesk, který se Každou chvíli ozýval ze sálu.

 

Flamengo reunion session - Vladimír "Guma" Kulhánek a Jan Holeček  

 

Absolutorium si však zaslouží všichni muzikanti. Skvěle sehraná rytmika Guma a Zelí, která se setkávala v mnoha kapelách, působila i tentokrát jako skvěle seřízený motor. Fanoušky uchvacovala také Fořtova kytarová hra. Skvostně vyzněla stará pecka Tobacco Road, kterou v roce 1964 natočili Nashville Teens. Na koncertě ovšem zazněla ve verzi od Edgara a Johnyho Wintrových. Fanoušci ji mnou slyšet na albu Entrance (1970).

 

Flamengo reunion session - Vladimír "Guma" Kulhánek 

 

Příští rok uplyne padesát let od vydání slavné desky Kuře v hodinkách (1972) a proslýchá se, že kapela při této příležitosti chystá speciální turné. Není tedy divu, že na programu nechyběla dvojice písní, která z nesmrtelného alba pochází. Byly to Doky, vlaky, hlad a boty a křehká Já a dým, po níž koncert předělila krátká přestávka.

Asi po patnácti minutách se muzikanti vrátili na pódium, aby nadšeným posluchačům naservírovali další porci skvělé muziky. Jako první zazněla Mišíkova V sedmém nebi. V roce 1969 se na B straně singlu Summertime objevila písnička Too Much Love Is A Bad Thing, kterou původně tak jako mnohé jiné zpíval Ivan Khunt.

Další písnička s českým textem se jmenovala Pro Pavlu. Sice nepochází od Flamenga, Guma ji napsal zkraje devadesátých let pro Vladimíra Mišíka, ale to vůbec není na škodu. Skladba je to hezká a její text také, není tedy důvod proč ji nezahrát.

 

Jiří "Zelí" Zelenka

 

Všichni v sále si užili výbornou jízdu Evil Woman a atmosféra gradovala, až dospěla přes zeppelinovskou Bring It On Home a skvělou pecku Love With Me ke svému vrcholu v podobě kultovní Stále dál.  Po ní se kapela za obrovských ovací rozloučila.

Nadšená reakce publika nemohla zůstat bez odezvy, a tak se rozeznělo Kuře v hodinkách a úplné finále patřilo Santanovu hitu Oye Como Va. Skupina Flamengo Reunion Session podala strhující výkon a zcela zaslouženě nadchla Malostranskou besedu. Její koncert neměl žádné hluché místo – takových není ani v Praze mnoho.

 

30. 9. 2021 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát - Rockový Svět 
Foto: Mia Feres