„Luboš Andršt 75 – koncert k nedožitému jubileu“ se odehraje 14. září 2023 v pražském Lucerna Music Baru a připomene kytarového velikána české bluesrockové a jazzové scény Luboše Andršta. Ten by se dne 26. července dožil 75 let

 

 Na hudební osobnost Luboše Andršta zavzpomínají jeho blízcí spoluhráči i kytaroví následovníci a společně připomenou a oživí jeho dlouholetý muzikantský a skladatelský přínos české hudbě.

Na koncertě zahraje formace Peter Lipa & Luboš Andršt Blues Band. Kapela, která prorazila v roce 1984 dnes již legendárním albem Blues z lipového dřeva. Na jubilejním koncertě z původní sestavy vystoupí Peter Lipa, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Ondřej Konrád a hry na kytaru se zhostí na místě Luboše Andršta jeho vynikající, dlouholetý žák Lukáš Martínek. 

Velkou životní láskou Luboše Andršta byla kapela Energit. Ta měla bohužel z politických důvodů od roku 1973 zakázanou činnost. Luboš Andršt společně s Honzou Holečkem, Vladimírem „Gumou“ Kulhánkem a Jiřím „Zelím“ Zelenkou však v roce 2017 oživili bluesrockovou legendu a albem Time’s Arrow vzdali holt Vláďovi Padrůňkovi (tehdejšímu baskytaristovi) a Ivanu Khuntovi (tehdejšímu zpěvákovi), kteří se ani jeden nemohli v 70. letech hudební činnosti dále věnovat. Energit pak působil až do Lubošovi smrti v roce 2021 a u fanoušků se těšil velké oblibě. I tato legendární kapela bude součástí jubilejního koncertu a v roli kytaristy se představí mladý a velice talentovaný kytarista Jiří Rambousek, který byl v očích Luboše Andršta velkou nadějí současné bluesové kytary. 

Na koncertě však nesmí chybět ani kapela, která je s Lubošem Andrštem spjatá jako žádná jiná a sice Michal Prokop a Framus Five. Právě s Michalem Prokopem strávil Luboš Andršt většinu svého muzikantského života a za všechny alba jmenujme ikonické Město Er a skladbu Noc je můj den, které je Luboš Andršt autorem. Místo Luboše Andršta zaujal vynikající kytarista a jeho dlouholetý kolega Pavel Marcel. 

 

 

Koncertem připomínajícím tuto výjimečnou osobnost české hudební scény bude provázet Marek Hlavica a během večera bude také pokřtěno album Best of Luboš Andršt, které v letošním roce 2023 vydá k nedožitým 75. narozeninám společnost Supraphon.  

 

Vstupenky

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Luboš Andršt (*1948) s hudbou začínal již v raném věku, tenkrát ještě u táboráku trampskými písněmi. Zásadní žánrový zlom nastal, když ve 14 letech objevil desku s názvem Hudba černého lidu, na které byla mimo jiné jedna nahrávka Roberta Johnsona. Tehdy se zrodila Lubošova celoživotní láska k blues. Na otázku, kdo je pro něho bluesovým guru, Luboš odpovídá: „Jednoznačně nejvíc jsem se naučil od B. B. Kinga“. Luboš si se svým velkým vzorem dokonce dvakrát zahrál. Poprvé to bylo v roce 1998 v pražském Kongresovém centru, podruhé v roce 2000 ve zlínském klubu Golem. 

Za svou bohatou hudební kariéru prošel Andršt mnoha kapelami a zanechal svůj otisk na mnoha tuzemských deskách, například na slavném albu Michala Prokopa Město ER (1972). S Jazz Q nahrál desku Pozorovatelna (1973). Celou řadu desek vydal Luboš Andršt pod svým jménem, k těm nejvýznamnějším patří Capricornus (1981) či Imprints (1992). 

 „Když zrovna hraji blues, tak do toho občas přidám nějakou ‚jazzovou zatáčku‘ a zamotám do té muziky noty, které tam nikdo nečeká. Ale dělám to i naopak. Do jazzové muziky napálím blues a to zabere vždycky“, řekl kytarový mág ke svému stylovému rozpětí v rozhovotu pro Rockový svět.