Recenze Žateckého divadla

dne 20. 2. 2020

 

"Rockoví fanoušci z Žatce a okolí byli ve velikém očekávání, protože v Žatci měli zahrát Livin Free v sestavě s legendárním Gumou Kulhánkem na basu. Dočkali seve čtvrtek 13.2. Livin Free dorazili do Žatce a rozjeli tu skvělou rockovou jízdu. Naposledy tu takhle převálcovali publikum britští Catfish.

   Chcete – li zaplnit přízemí žateckého divadla (nebo jakékoli jiný sál jinde) a představit divákům pořádný rockový nářez, spojte dvě třetiny bluesových The BLADDERSTONES (tj. bubeníka Michaela Noska a kytaristu Tomáše Frolíka) s polovinou Energitu (Gumou Kulhánkem a Honzou Holečkem) a postavte je na podium a budou se dít věci. V Žatci se tedy zatraceně děly…
Mělo to vše, co má správná rocková šou mít, tah na bránu, nepolevující tempo, a energii. Bylo to pestré, i protože mezi vlastní skladby dobře zapadla klasika, třeba skladby Gregga Allmana nebo Carlose Santany, případně gospely. A samozřejmě mělo to Vladimíra Gumu Kulhánka, který hrál a působil jako za mlada, jako by ho od Kuřete v hodinkách nedělilo téměř padesát let. Livin Free vykopali, oprášili a anglicky přetextovali starší Kulhánkovu baladu z dob starého ETC…,která do repertoáru bez problémů zapadla.

   Ale i ostatní jeho spoluhráči jsou na úrovni, což předvedli ve vrchovaté míře. Když vás baví stejná muzika, nezáleží na tom, kolik generací se na podiu sejde. V případě LF to jsou tři a výsledkem té symbiózy je skvělá muzika. Nebyla to žádná šou plná světel,dýmu nebo rádoby vtipných komentářů, muzikanti se nepředváděli ve svých efektních sólech. Během celého koncertu ale v každé skladbě předváděli, co umí. Pouze Honza Holeček uváděl některé skladby a vysvětloval, o co v nich jde. Zpívalo se v angličtině, a tak bylo docela vtipné jeho přirovnání textu gospelu třeba k Shakespearovi nebo vysvětlit, že bude zpívat o příběhu nevinně odsouzeného černošského chlapce z roku 1944. Ostaně skladby z jejich jediného alba Voices From Beyond, které přehráli skoro celé, se vážným tématům nevyhýbají.
Až po koncertě si divák mohl uvědomit, jak dobře zapadla americká klasika nebo gospely mezi skladby z alba. Jak už bylo řečeno nikdo z muzikantů se   nesnažil čnít nad ostatními,ale za zmínku určitě stojí zvuk Holečkových„Hammondek“ (dnes už u na koncertech nevídaná věc) a jeho expresívní zpěv dávající vzpomenout mj., na Johna Fogertyho z CCR, případně na kytaristu, instrumentalistu a producenta  Richie Kotzena (Poison, Mr.Big a další).
   Koncert Livin Free byl zážitkem, na který se určitě bude v Žatci dlouho vzpomínat. Diváci, pro skvělou muziku a pořadatelé navíc pro sympaticky zaplněné divadlo.

   A to ještě není všechno, protože celí BLADDER STONES v Žatci 22.3. doprovodí britského bluesmana Roberta J. Huntera."