Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid

Zdroj: www.rockovy-svet.cz

 

 

Jiří ‚Zelí‘ Zelenka

Jeden z našich nejvytíženějších a také nejlepších bubeníků s pestrým hudebním životopisem JIŘÍ „ZELÍ“ ZELENKA (jeho profil jste si mohli přečíst zde) oslavil nedávno šedesáté narozeniny. Ke svým kulatinám si připravil koncert, na němž se sejde mnoho zvučných jmen tuzemské rockové scény.

Uskuteční se 7. června v Malostranské besedě večer od půl deváté. Bude koncipován odlišně, než bývá u podobných koncertů zvykem. Zelí zde nevystoupí se žádnou konkrétní kapelou, ale půjde spíše o jeden velký jam session, při kterém se fanoušci mohou těšit na různá leckdy překvapivá muzikantská spojení. Protože Jirka za svou kariéru hrál mnoho různých rockových žánrů, dá se předpokládat, že se během večera dočkáme nejen mísení sestav, ale také stylů. A kdo tedy přijal pozvání?

Kamil StřihavkaMichal PavlíčekJiří Veselý, se kterými se potkal ve slavné formaci BSP. Na začátku devadesátých let vydali dvě ceněné desky. Nejzásadnějšími hity jsou: Holka čapni drakaI Don’t KnowLíbám tě černou a hlavně Země vzdálená.

S Michalem Pavlíčkem a Jiřím Veselým hrál Zelí také ve skupině Big Heads. V koncertní sestavě byl ještě Honza Kolář a vznikla patrně naše nejlepší instrumentální kapela. Ne nadarmo mi oba Jirkové ve svých rozhovorech shodně řekli, že šlo o hudební posilovnu. Dočkáme se alespoň krátkodobého obnovení Big Heads? Myslím, že by si to mnoho rockerů přálo, byl bych mezi nimi.

 

Jiří ‚Zelí‘ Zelenka

 

 

Olin NejezchlebaPavel Skála, Jiří Veselý a samozřejmě Zelí spolu dlouhá léta po boku Vladimíra Mišíka působili v Etc… O tom, že tahle parta zásadním způsobem ovlivnila rockovou scénu, není pochyb. V roce 2011 si Etc… „vypůjčil“ Vladimír Metra a nahrál s nimi výborné album Ponorná řeka. Také on přijde Zelímu do Malostranské besedy pogratulovat.

Opomenout nelze ani Krausberry, kde Zelí dlouhá léta nejen bubnoval, ale i zpíval a tančil. Na Jirkově koncertě tedy nemůže chybět ani zpěvák a showman Martin Kraus, otázkou je, čeho se v jeho podání v Malostranské besedě dočkáme.

Norbi Kovács, Olin Nejezchleba, Pavel Skála za Zelenkovy bubenické podpory spolu stále muzicírují ve skupinách Kybabu a Malý bobr. Zatímco prvně jmenovaná se orientuje převážně na vlastní repertoár z Olinova pera, ta druhá v paměti posluchačů udržuje neúnavně odkaz Petra Skoumala.

Jiří ‚Zelí‘ Zelenka

 

Ondřej Hejma a Petr „Rošky“ Roškaňuk připomenou dobu, kdy Zelí těsně po vojně nastoupil do Žlutého psa. Tady měl Zelí společně s Klaudiem Kryšpínem bubenické duo. Z těchto plánů však sešlo, protože Kryšpín emigroval a Zelenka za bicími zůstal sám. Vydržel zde dvacet let.

Bratry Ebeny, s nimiž Zelí hraje dodnes, bude společně s kytaristou Pavlem Skálou zastupovat Marek Eben. Jejich zatím posledním počinem je Čas holin (2014) s pohodovými písničkami a chytrými texty. V Malostranské besedě se tedy můžeme těšit nejen na Markův laskavý humor.

Zpěvák a klávesista Honza Holeček a baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek s Jirkou hrají dlouhá léta. Od roku 2012 společně působili v obnoveném Energitu. Když v roce 2021 zemřel Luboš Andršt, stála trojice Holeček, Kulhánek, Zelenka u návratu legendárního Flamenga, které vystupuje pod názvem Flamengo Reunion Session. V loňském roce oslavili půl století od vydání zásadní desky Kuře v hodinkách. Každý jejich koncert je svátkem nejen pro dříve narozené rockery.