Zpěvák a multiinstrumentalista HONZA HOLEČEK má hudebního talentu na rozdávání. Aktuálně ho nejvíce uplatňuje v akustickém duu s Pavlem Marcelem, s nímž připravuje debutové album, které vyjde pod hlavičkou Holeček & Marcel Project, bude se jmenovat Light Up Your Fire a fanoušci si ho budou moci pořídit v dubnu.

Honzo, už dva roky vystupuješ v duu s Pavlem Marcelem, jak vznikl nápad dát se dohromady?
Velice spontánně. S Pavlem se znám asi už od vzniku hnědého uhlí. (smích) Celou svou hudební dráhu jsme se míjeli, až se naše cesty sblížily při natáčení desky Time´s Arrow (Energit). Pavel dělal sound engineering. Hrozně jsme si tam sedli. Nahrával jsem hammondy u něj a on měl skvělé hudební nápady, které se líbily i Lubošovi Andrštovi. Říkal jsem si, ten kluk umí a zatraceně ví, co dělá. Naše cesty se spojily definitivně na konci roku 2019, kdy jsme společně zahráli „Gregg Allman tribute koncert“ (elektricky) v Písecké bráně. Pavel tam byl úplně úžasnej.

Posléze v létě 2020 jsme se rozhodli zkusit spolu akustický projekt. Začali jsme s covery Neila Younga, Cat Stevense, Johnny Cashe atd. Hrozně nás to chytlo. Myšlenka vznikla takzvaně „v Petriho misce“ (laboratorní pomůcka, často využívaná v lékařství – pozn. red.) na covidovém substrátu, kdy jsme měli obavy o větší elektrické hraní, kdy nebude vůbec prostor pro elektrické projekty a přežijí jen hospodská akustická hraní… Naštěstí katastrofický scénář se nevyplnil, ale láska k akustickému hraní nám zůstala. Ale do té doby, než přišel osudný večer u Páji ve studiu, který se zvrhl v elektrickou smažbu, kdy jsme naše skladby, které měly být hrány původně stylem CSNY (Crosby, Stills, Nash & Young – pozn. red.) nebo Peter Paul and Mary, protlačili přes 6L6tky (koncové elektronky v zesilovačích) (smích) a rozhodli se, že budeme a budeme koncertovat jak v duu, tak v rozšířené sestavě, a to že jako fakt bude bigboš. (úsměv)

YouTube_LightUpYourFire

Hrajete akustické verze slavných pecek ze šedesátých a sedmdesátých let, podle čeho repertoár vybíráte?

Hlavně podle toho, co máme rádi a kam nás srdce táhlo… Na druhou stranu jsme se snažili vybrat méně profláklé věci, které si ale užijeme a budou nás bavit. S něčím jsem přišel já, s něčím Pavel. Shodli jsme se naprosto.

Jde mi o to, jestli se na písních vždy bez problémů shodnete, nebo jeden z vás bouchne do stolu a řekne: „Budeme hrát tohle“.
Luboši, žádné bouchání do stolu není zapotřebí, na všem se normálně domluvíme.

Viděl jsem několik vašich koncertů a odezva publika byla vždy bouřlivá. Čekal jsi, že lidi budou takhle reagovat, nebo jsi tím byl překvapen?
Upřímně, nás to překvapilo hodně! Na druhou stranu, když se to vezme kolem a kolem, tato hudba u nás má pevné kořeny, a to velmi. Vzpomínám si na svoje studentský roky na burzách, co se tam prodávalo za desky, jak jsme to milovali. Jsme národ písničkářů a pojetí CSNY nebo koncept Petera Hammilla, byť vypadá vzdáleně, je nám velmi blízký. Zároveň je u nás široká obec fanoušků Led Zeppelin, Black Sabbath i Cat Stevense a Neila Younga v té nejtvrdší podobě. To je skvělý vědět a tuhle hudbu dělat…

 

 

Natáčíte desku, prozradíš mi něco o ní?
Pozradím!  Bude se jmenovat Light Up Your Fire.  A název „kapely“ bude Holeček & Marcel Project. Původně mělo jít o náš double solový autorský projekt hraný akusticky, n0ěco málo elektricky. Hudebním etalonem nám byla Déjà vu od CSNY. Myšlenku ale záhy výrazně ovlivnil Karel Deniš, duchovní motor Supraphonu v oblasti rockové hudby a recording producent. Inspiroval nás, abychom desku nahráli napůl s covery, které hrajeme živě na koncertech. Byla to výzva, ale myslím že se to povedlo!

Napsal jsi písničku věnovanou Lubošovi Andrštovi, co je jejím tématem?
Ty jo, teď jsi mě dostal. Na desce jsou vlastně dvě moje věci, co jsou pro něho a ještě další kamarády, co odešli. Jedna věc se jmenuje Circles zpívá se v ní o tom přeneseně: „Plujeme na stejné lodi na věčné plavbě mořem poznání, pořád dál s lidmi, i těmi co tu už nejsou.“ Třeba s Lubošem Andrštem a mým tátou. Nestihli jsme si říct spoustu věcí prostě. Můj táta byl s Lubošem docela kámoš taky, je to kus života… Luboš měl chalupu a Orlíku a s tátou si dávali u stánku v Dubenci sraz na buřty, když jezdil táta domů na Šumavu a Luboš na chatu. Vždycky mě bodne u srdce. Vůbec na tý Strakonický, třeba na pumpě v Chrastičkách, tam jsme Luboše s Energitem vždycky nabírali, když jsme jeli na jih. Druhá věc bude poslední na desce, jmenuje se Nothing´s Gonna Bring Us Down a je věnovaná Lubošovi a mojí mamince. Luboš byl rok v kómatu, byl pořád tady, ale už odešel. Moje maminka je na tom podobně: je tady a už vlastně ne. Navíc za ní nemohu do nemocnice na návštěvu kvůli covidu. Promiň, je to pro mě strašně těžký o těchto věcech mluvit a už vůbec je vysvětlit. Nedokážu si to ani vysvětlit ani sám sobě…

Slyšel jsem, že se na desce objeví například i banjo, to je ve spojení s tebou jako rockerem dost atypický nástroj. Jak jsi na jeho využití vůbec přišel?
Ty máš dobré informace. (smích) No bylo to kvůli písni Gallows Pole, řekli jsme si s Pavlem, že tam musí být, a pak nás to napadlo i do dalších věcí, tak jsme si ho koupili. Využíváme ho hodně!

 

 

Jací hosté se na desce objeví?
Bude tam vlastně česká jazzová špička doslova. Radek Krampl na vibrafon, Petr Dvorský na kontrabas, Matěj Ptaszek na foukací harmoniku, na pár věcí Standa Hörner na basu a hlavně Jirka „Zelí“ Zelenka na bicí.  Zbytek jsme si multiinstrumentálně nahráli sami.

Bude možné tuhle sestavu někde vidět naživo?
Určitě, a už tento rok budou akce kombinované akusticky a elektricky v jednom programu. Koneckonců určitě na křtu v Malostranské Besedě 23. června!

V duu prezentuješ především svojí folkovou polohu, ale co ta rocková, neustupuje trochu do pozadí?
Určitě ne. Rozhodl jsem se dokonce nějaká vystoupení hrát i zcela sám jen s pianem a kytarou, kde hraju převážně svoje věci, i starší. A strašně mě baví myšlenka, že druhý den na to vlítneme třeba s třemi kytarami, dvěma bubnama, dvěma basama a pěti dudama a zahrajeme to samý, ale úplně jinak…

Kde všude kromě dua je tě tedy možné vidět a slyšet?
Aktuálně Jsou pro mne hlavní projekty Holeček & Marcel Project, dále obnovená sestava Flamenga pod názvem Flamengo Reunion Session, se kterým letos hrajeme program „Kuře v hodinkách slaví 50 let.“ Pokračujeme dál v projektu Livin Free, se kterým plánujeme nové věci. A rád bych zmínil i kapelu Sign of 4, se kterou také připravujeme autorské písně do nového programu.

 

 

Vím, že jako Flamengo Reunion Session chystáte nějaké speciální koncerty. Můžeš být konkrétnější a prozradit, na co se fanoušci mohou těšit?
Jasný! Bude toho hodně, díky Petře Macháčkové a naší domovské agentuře a její skvělé práci, za kterou jsem jí chtěl za všechny zmíněné projekty poděkovat. Budou pokračovat koncerty v lomu Velká Amerika. Budeme s Flamengo Reunion Session hrát dva exkluzivní koncerty s Jethro Tull 4. července v Lokti a 6. července v Mikulově, budeme v květnu natáčet v Malostranské Besedě s Flamengo Reunion Session živou desku… Je toho hodně a těším se na to. A hlavně že si spolu zase skočíme na pivo!

 

 

Album Light Up Your Fire vychází 8. dubna, již nyní však probíhá jeho předprodej. Fanoušci, kteří chtějí nahrávku slyšet mezi prvními mají jedinečnou příležitost. Na adrese: https://lnk.to/HolecekMarcelLightUpYourFire je dostupná v nejrůznějších formátech.

Text: Luboš Hnát
Foto: Mia Feres, David Szalay
Publikováno: 16. 3. 2022