Energit

Blues rocková legenda jménem Energit...

ENERGIT byl založen na konci roku 1972. Zakládajícími členy byli: Luboš Andršt – kytara, Ivan Khunt – zpěv, Jaroslav Erno Šedivý – bicí, Vladimír Padrůněk – baskytara

Skupina byla výrazně ovlivněná americkou a britskou rockovou a bluesovou scénou. Díky anglicky zpívaným textům a „prozápadní“ stylizaci se kapela okamžitě dostala do rozporu s tehdejším režimem. Přesto vydržela kapela v této sestavě téměř rok, až do podzimu roku 1973, a to i navzdory obrovským problémům spojených se zákazy. Poslední odehraný koncert v původní sestavě byl v Pečkách. Následně v krátkém sledu po sobě emigrovali Erno Šedivý a Ivan Khunt. Po pauze se Lubošovi Andrštovi podařilo prolomit zákaz a kapelu obnovit, nakrátko v ní vystupoval místo Ivana Khunta Vladimír Mišík a na bicí hrál Anatoli Kohout. Vladimír Mišík založil ETC a Vláďa Padrůněk ho následoval. Další fáze se nesla v jazzrockovém instrumentálním duchu a dokonce se podařilo protlačit do redakčního plánu Supraphonu vydání prvního alba. Sestava byla tehdy následující: Luboš Andršt – kytara Rudolf Ticháček – saxofon Emil Viklický – klávesy (v roce 1977-78 alternoval Milan Svoboda) Jan Vytrhlík – baskytara Karel Jenčík – bicí (od roku 1977 Jaromír Helešic) V roce 1978 Energit vydává druhé řadové album „Piknik“. Skupina pak dále vystupuje s jazzrockovým repertoárem až do roku 1980, kdy následně dává Luboš Andršt přednost svému Blues Bandu.

Energit se schází k prvnímu comebacku až v roce 2006, kdy zahrál Freedom a Bluedance v klubu ROXY, a to konkrétně 1.3.2006 na vzpomínkovém koncertě pro Vláďu Padrůňka, Ivana Khunta a Hynka Žalčíka. Od té doby se kapela vrátila do své původní rockové podoby a hrála ve složení: Luboš Andršt – kytara Jan Holeček – zpěv, klávesy Erno Šedivý – bicí Vladimír „Guma“ Kulhánek – baskytara Takto kapela sporadicky vystupovala až do roku 2008. Poté přišla opět čtyřletá pauza. Na jaře 2012 byl Vláďa Padrůněk in memoriam uveden do Síně slávy. Cenu za něj v Lucerně převzal jeho bratr Stanislav Padrůněk. Energit následně odehrál sérii koncertů po celé ČR. A to u příležitosti uvedení Vládi Padrůňka do Síně slávy, zároveň u příležitosti nedožitých Vláďových 60. narozenin, a to spolu s Vladimírem Mišíkem jako hostem. Za bicí tehdy zasedl místo Jaroslava Erno Šedivého Jiří „Zelí“ Zelenka.

V průběhu roku 2012 vznikla myšlenka natočit LP po více jak 40 letech, kde by byla zachycena ona hardrocková a bluesrocková podoba Energitu. Myšlenka postupně krystalizovala, přičemž následně s velkou pomocí Stanislava Padrůňka (bratr Vládi) se vše uvedlo do pohybu a začalo se postupně na desce pracovat. A to ve složení: Luboš Andršt – kytara Jan Holeček – zpěv, Hammond B3 organ Jiří „Zelí“ Zelenka – bicí Vladimír „Guma“ Kulhánek – baskytara Vznikl krásný ucelený snímek s Názvem „ Time´s Arrow“, zachycující jak původní tvorbu z let 1972-73 , tak několik novinek z autorské dílny Luboše Andršta. Celé album je pak věnované památce Vládi Padrůňka a potažmo i Ivana Khunta. Album vychází v dubnu 2017 pod hlavičkou vydavatelství Supraphon. U příležitosti vydání alba se samozřejmě obnovila koncertní činnost a kapela vystoupuje s původním i novým repertoárem.

V roce 2018 kapela odehrála víc jak 50 vystoupení včetně supportu pro Buddyho Guye v Pražské Lucerně! 

 

Youtube_Energit_Soulshine

YouTube_Energit_ThereYouGo

YouTube_Energit_You´veHurtMe

YouTube_Energit_Koncert_Olomouc

www.facebook.com/energitband/

www.energit-band.com

fotografie - Mia Feres a Ája Dvořáčková