Poté co legendární ENERGIT předloni vydal kritikou i fanoušky velmi dobře přijaté album Time’s Arrow, začal neúnavně objíždět naši republiku a o jeho koncerty je nebývalý zájem také na Slovensku. Sestava kolem našeho nejlepšího bluesového kytaristy Luboše Andršta, mimochodem loňského sedmdesátníka, vystupovala v Brně, Kolíně, Liberci, Ostravě či Ústí nad Labem. Vidět ji mohli návštěvníci festivalů Valašský špalíček, Blues Alive nebo Československý beat-festival. Tam všude se Energit dočkal obrovského ohlasu.

 

Kapela vznikla v roce 1973. Jejími zakladateli byli kytarista Luboš Andršt, baskytarista Vladimír Padrůněk (oba Jazz Q Martina Kratochvíla), bubeník Jaroslav „Erno“ Šedivý a zpívající hráč na klávesy Ivan Khunt (oba ex Flamengo).

 

Po půlročním velmi úspěšném fungování byla skupina po koncertě v Pečkách zakázána. Ivan Khunt a Erno Šedivý emigrovali a následně odešel i Vladimír Padrůněk. Když byl kapele zrušen zákaz, transformoval se Energit do jazzrockové podoby a v roce 1975 mu vyšlo eponymní album, které produkoval Hynek Žalčík. Luboše Andršta na něm doplnili respektovaní muzikanti jako třeba Emil Viklický, Karel Jenčík či Rudolf Ticháček. V roce 1978 byla vydána ještě deska Piknik, na které hraje opět obměněná sestava.

 

V hardrockové podobě zmizel Energit z tuzemských pódií na dlouhých 33 let. Comeback se uskutečnil až v roce 2006 při vzpomínkovém koncertu na Ivana Khunta, Vláďu Padrůňka a producenta Hynka Žalčíka. Od té doby skupina sporadicky vystupovala. K pravidelnému koncertování se Energit vrátil až na podzim roku 2017 po vydání výše zmíněného alba.

 

Všechny koncerty současného Energitu se vyznačují procítěnou kytarou Luboše Andršta, úchvatným zpěvem Honzy Holečka, navíc podpořeným jedinečným zvukem hammondových varhan a bezchybnou rytmikou, o niž se starají náš nejlepší baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek a excelentní bubeník Jiří „Zelí“ Zelenka.

 

Nyní tahle parta poprvé přijede do Mekky československého gramofonového průmyslu – do Loděnic, kde zahraje 15. března v místním kině. Přijďte si užít skvělý koncert s Energitem!

 

Autor textu: Luboš Hnát