Kultovní skupina Precedens oslavila své čtyřicáté výročí. Dokument, plný atraktivních rozhovorů a archivů, mapujících průřez celou hudební tvorbou kapely. Součástí dokumentu je záznam výročního koncertu v Paláci Akropolis.

 

V roce 1982 založili dva spolužáci ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze – Martin Němec a Jan Sahara Hedl – rockovou skupinu Precedens. Po příchodu zpěvačky Báry Basikové skupina uspěla s albem „Doba ledová“, které kombinovalo atmosférickou hudbu hlásící se k nové vlně s originálními texty. Precedens unikli zásahům cenzorů a velmi rychle si na české hudební scéně získali renomé. Hity jako Soumrak bohů, Doba ledová, Dívčí válka nebo Tisíc jmen si získaly pozornost i v rádiích. I přes řadu personálních obměn a odchodů výrazných osobností Martin Němec skupinu s řadou obměn udržel až do současnosti.

 

 

Dokumentární film Michala Rákosníka v rozhovorech se současnými i bývalými osobnostmi skupiny mapuje tuto historii, proměny i hudební směřování Precedens. Součástí filmu jsou písně nahrané ve zkušebně i ty, které zazněly na výročním koncertu ke čtyřicátému výročí kapely v Paláci Akropolis v dubnu 2023.

námět, scénář, režie: Michal Rákosník // hlavní kamera: Václav Tlapák // střih: Jakub Voves Miloslav Benka, David Bělohradský // dramaturgie: Vít Poláček // výkonná producentka: Kateřina Kovářová // kreativní producent: Jiří Hubač // účinkují: Martin Němec, Daniela Langrová, Bára Basiková, Pavel Nedoma, Karel Vošta, Zdeněk Imramovský, Tomáš Kašpar Jan “Sahara” Hedl, Michal Prokop, Vladimír Dvořák, Josef Vlček, Stefan Milkov, Jana Němcová

Dokument PRECEDENS 40+ bude v premiéře odvysílán 1. 12. 2023 ve 21:30 na ČTart.