Nová výstava v jílovském muzeu

 

 

Jílovské regionální muzeum připravilo unikátní výstavu elektrických kytar, které vznikly v tomto historickém městě za posledních 25 let. Nástroje z Jílového vlastní i takové hvězdy jako Jeff Beck nebo Billy Gibbons (ZZ TOP). Výstava provede návštěvníky výrobou kytary od výběru dřeva až po naleštěný finální výrobek. Připomene hlavně jejich autora – kytaráře Petera Jurkoviče.

 

 

 

Biolog Peter Jurkovič založil svoji první dílnu nedaleko muzea na jílovském náměstí. Na začátku devadesátých let pověsil vědeckou kariéru parazitologa na hřebík a plně se vrhnul do činnosti, s níž experimentoval už za totality. Jurkovič tak lákal do městečka proslulého hornickou tradicí věhlasné kytaristy z domova i ze zahraničí.

 

Právě vděční zákazníci, kterým stavěl nástroje na míru, se zúčastní slavnostního otevření výstavy dne 13. června 2022. Mezi jinými to budou kytaristé Ivan Hlas, Norbi Kovács, Janek Ledecký, Pavel Fořt, baskytarista Vladimír Guma Kulhánek nebo sochař a výtvarník Stefan Milkov. Posledně jmenovaný spolupracoval s Jurkovičem při výrobě unikátních nástrojů pro světové hvězdy. Na výstavě bude k vidění také několik jeho autorských designů kytar.

Návštěvníci se seznámí i s reáliemi Jurkovičova života. Otec pěti dětí byl mimo jiné zdatným muzikantem a brilantním textařem. Působil v bluesových skupinách Bluesberry, Tucet, Motion Food nebo ve funkové Žáze.

Návštěva muzea je také příležitostí prohlédnout si místa a podniky, které Jurkovič se svými slavnými kolegy navštěvoval a dokreslí atmosféru tohoto památkově chráněného města nedaleko Prahy, které bylo založeno již ve středověku. A již posedmé si můžete užít festival Jurkovič Open Air, který se koná na počest slavného bluesmana v zahradách za muzeem 16. července 2022. Výstava potrvá do 28. srpna.

 

Více na 

www.muzeumjilove.cz